Skip to content Skip to navigation

Recipients and Nominees

Distinguished Educator

TSE Yiu Kuen

Professor of Economics
SOE


Excellent Teacher

Innovative Teacher

Alvin SEE Wei Liang

Assistant Professor of
Law
SOL

Marcus ANG Teck Meng

Associate Professor of
Operations Management
LKCSB

SMU-X Excellent Teachers

Gary PAN

Associate Professor of
Accounting
SOA

Venky SHANKARARAMAN

Professor of
Information Systems
SIS

Most Promising Teacher

LIN An-Ping

Assistant Professor of
Accounting
SOA


Outstanding Adjunct

Outstanding Teaching Consultant

Jennifer KOH

Adjunct for
Accounting
SOA

Justyn OLBY

Teaching Consultant
CEC

 

Excellent Teacher Nominees

The Excellent Teacher Award recognises outstanding faculty members who are committed to promoting excellence in teaching and learning, to enhance the quality of classroom experience. The candidate would be a faculty member who demonstrates up-to-date knowledge of the field, employs exemplary teaching skills that encourage student engagement, and fosters the holistic development of students.
 
 

Innovative Teacher Nominees

The Innovative Teacher Award recognises faculty members who make significant contributions to promoting new ways of teaching that have an impact on enhancing learning. The candidate would be a faculty member who introduces, develops, and/or promotes creative approaches to teaching and learning.
 
 

SMU-X Excellent Teacher Nominees

The SMU-X Excellent Teacher Award recognises faculty members who are committed to the teaching of SMU-X courses. The candidate would work with partners from the private, public, or social sector to incorporate experiential activities where students solve real world issues that impact the community and organisations.
 
 

Most Promising Teacher Nominees

The Most Promising Teacher Award recognises outstanding teaching potential among junior faculty members, in particular in the area of providing an enriching classroom experience for students. The candidate would display most of the qualities described in the Excellent Teacher category.
 
 

Outstanding Teaching Consultant / Adjunct Nominees

The Outstanding Teaching Consultant / Adjunct Award recognises adjunct faculty members, including CEC teaching consultants, who have made a significant impact on our students in terms of their commitment in delivering the SMU pedagogy. The candidate would show extensive knowledge of his/her discipline, express deep interest in and concern for students' learning, and actively contribute to the transfer of expertise from industry or his/her specialised domain while maintaining a high standard of teaching.
 
 
Sunita Anne ABRAHAM
Adjunct for Corporate Communication
LKCSB
 
Vandana Ramesh ADVANI
Adjunct for Corporate Communication
LKCSB
 
Jennifer KOH
Adjunct for Accounting
SOA
 
HUYNH Bao Tan
Adjunct for Economics
SOE
 
 
 
 
Annie NG
Adjunct for Advanced Seminar on IS Management
SIS
 
Darius CHAN
Adjunct for International Commercial Arbitration
SOL
 
Suksri LUMPRASERT
Adjunct for Thai Language
SOSS
 
Justyn OLBY
Teaching Consultant
CEC

Excellent Teacher

SEOW Poh Sun

Honour Roll
Associate Professor of Accounting
SOA

Innovative Teachers

GENG Xuesong

Assistant Professor of
Strategic Management
LKCSB

William Tov

Associate Professor of
Psychology
SOSS

Most Promising Teachers

Sungjong ROH

Assistant Professor of
Corporate Communications
LKCSB

WANG Hai

Assistant Professor of
Information Systems
SIS

Outstanding Adjuncts

TAN Boon Heng

Adjunct for
Law
SOL

Francesca BENVENUTI

Honour Roll
Adjunct for
Italian Language
SOSS
 
 

Excellent Teacher Nominees

The Excellent Teacher Award recognises outstanding faculty members who are committed to promoting excellence in teaching and learning, to enhance the quality of classroom experience. The candidate would be a faculty member who demonstrates up-to-date knowledge of the field, employs exemplary teaching skills that encourage student engagement, and fosters the holistic development of students.
 
 

Innovative Teacher Nominees

The Innovative Teacher Award recognises faculty members who make significant contributions to promoting new ways of teaching that have an impact on enhancing learning. The candidate would be a faculty member who introduces, develops, and/or promotes creative approaches to teaching and learning.
 
 

Most Promising Teacher Nominees

The Most Promising Teacher Award recognises outstanding teaching potential among junior faculty members, in particular in the area of providing an enriching classroom experience for students. The candidate would display most of the qualities described in the Excellent Teacher category.
 
 

Outstanding Teaching Consultant / Adjunct Nominees

The Outstanding Teaching Consultant / Adjunct Award recognises adjunct faculty members, including CEC teaching consultants, who have made a significant impact on our students in terms of their commitment in delivering the SMU pedagogy. The candidate would show extensive knowledge of his/her discipline, express deep interest in and concern for students' learning, and actively contribute to the transfer of expertise from industry or his/her specialised domain while maintaining a high standard of teaching.
 
 
HUYNH Bao Tan
Adjunct for Economics
SOE
 
Francesca BENVENUTI
Adjunct for Italian Language
SOSS

 

View the photo gallery for the Teaching Excellence Awards Celebration held on 22 September 2017. 

Excellent Teacher & Honour Roll*

Innovative Teacher

Rosie CHING Ju Mae

Senior Lecturer of
Statistics
SOE

Christie Napa SCOLLON

Associate Professor of
Psychology
SOSS
 
* The Honour Roll was introduced in 2016 to recognise faculty members who have received at least three SMU Undergraduate Teaching Excellence Awards.

Most Promising Teacher

Outstanding Adjunct

Jacob Isaac Ricks

Assistant Professor of
Political Science
SOSS

Wong Yuet Nan

Adjunct for
Information Systems
SIS
 
 

Excellent Teacher Nominees

The Excellent Teacher Award recognises outstanding faculty members who are committed to promoting excellence in teaching and learning, to enhance the quality of classroom experience. The candidate would be a faculty member who demonstrates up-to-date knowledge of the field, employs exemplary teaching skills that encourage student engagement, and fosters the holistic development of students.
 
 

Innovative Teacher Nominees

The Innovative Teacher Award recognises faculty members who make significant contributions to promoting new ways of teaching that have an impact on enhancing learning. The candidate would be a faculty member who introduces, develops, and/or promotes creative approaches to teaching and learning.
 
 

Most Promising Teacher Nominees

The Most Promising Teacher Award recognises outstanding teaching potential among junior faculty members, in particular in the area of providing an enriching classroom experience for students. The candidate would display most of the qualities described in the Excellent Teacher category.
 
 

Outstanding Adjunct Nominees

The Outstanding Adjunct Award recognises adjunct faculty members, including CEC teaching consultants, who have made a significant impact on our students in terms of their commitment in delivering the SMU pedagogy. The candidate would show extensive knowledge of his/her discipline, express deep interest in and concern for students' learning, and actively contribute to the transfer of expertise from industry or his/her specialised domain while maintaining a high standard of teaching.
 

 

View the photo gallery for the Provost's Annual Address and Teaching Excellence Awards Celebration held on 19 October 2016. 

Undergraduate Teaching Excellence Awards 2015

Award Recipients

Excellent Teachers

Mark CHONG

Associate Professor of
Corporate Communication
LKCSB

TAN Seow Hon

Associate Professor of
Law
SOL

Innovative Teacher

Most Promising Teacher

SEOW Poh Sun

Associate Professor of
Accounting
SOA

Alvin SEE Wei-Liang

Assistant Professor of
Law
SOL

Outstanding Adjuncts

Elgin TAY

Adjunct for Law
SOL

Yoko MORIKAWA

Adjunct for Japanese Language
SOSS

Excellent Teacher Nominees

The Excellent Teacher Award recognises outstanding faculty members who are committed to promoting excellence in teaching and learning, to enhance the quality of classroom experience. The candidate would be a faculty member who demonstrates up-to-date knowledge of the field, employs exemplary teaching skills that encourage student engagement, and fosters the holistic development of students.
 
 

Innovative Teacher Nominees

The Innovative Teacher Award recognises faculty members who make significant contributions to promoting new ways of teaching that have an impact on enhancing learning. The candidate would be a faculty member who introduces, develops, and/or promotes creative approaches to teaching and learning.
 
 

Most Promising Teacher Nominees

The Most Promising Teacher Award recognises outstanding teaching potential among junior faculty members, in particular in the area of providing an enriching classroom experience for students. The candidate would display most of the qualities described in the Excellent Teacher category.
 
 

Outstanding Adjunct Nominees

The Outstanding Adjunct Award recognises adjunct faculty members, including CEC teaching consultants, who have made a significant impact on our students in terms of their commitment in delivering the SMU pedagogy. The candidate would show extensive knowledge of his/her discipline, express deep interest in and concern for students' learning, and actively contribute to the transfer of expertise from industry or his/her specialised domain while maintaining a high standard of teaching.
 

 

View the photo gallery for the awards celebration held on 17 September 2015.

 

List of Recipients for 2014

  • Distinguished Educator
    Augustine H H TAN (School of Economics)

  • Excellent Teacher
    SEOW Poh Sun (School of Accountancy)

  • Innovative Teacher
    Gary CHAN Kok Yew (School of Law)

  • Most Promising Teacher
    GENG Xuesong (Lee Kong Chian School of Business)
    TEE Chyng Wen (Lee Kong Chian School of Business)

  • Outstanding Adjunct
    TAN Boon Heng (School of Law)

Teaching Excellence Awards_web

List of Nominees for 2014

  • Excellent Teacher
    ANG Ser-Keng (Lee Kong Chian School of Business)
    Chiraphol New CHIYACHANTANA (Lee Kong Chian School of Business)
    SEOW Poh Sun (School of Accountancy)
    CHOW Hwee Kwan (School of Economics)
    LEE Wee Leong (School of Information Systems)
    TAN Seow Hon (School of Law)
    Christie Napa SCOLLON (School of Social Sciences)
  • Innovative Teacher
    Richard R. SMITH (Lee Kong Chian School of Business)
    WONG Suay Peng (School of Accountancy)
    Gary CHAN Kok Yew (School of Law)
    SONG Jiyoung (School of Social Sciences)
  • Most Promising Teacher
    GENG Xuesong (Lee Kong Chian School of Business)
    TEE Chyng Wen (Lee Kong Chian School of Business)
    Jeffrey NG Tee Yong (School of Accountancy)
    Mei LIN (School of Information Systems)
    Alvin SEE Wei-Liang (School of Law)
    Ijlal NAQVI (School of Social Sciences)
  • Outstanding Adjunct
    Daisy TEH (Lee Kong Chian School of Business)
    Hanoi LOK (Lee Kong Chian School of Business)
    ANG Wei Ling (School of Economics)
    KAN Siew Ning (School of Information Systems)
    TAN Boon Heng (School of Law)
    Yoko MORIKAWA (School of Social Sciences)
    CHONG Yin Teng (Centre for English Communication)

 

View the photo gallery for the awards celebration held on 19 September 2014.

List of Recipients for 2013

  • Distinguished Educator
    Michael Gan Tin Hua  (School of Accountancy)

  • Excellent Teacher
    Pearl Tan (School of Accountancy)
    Rosie Ching Ju Mae (School of Economics)

  • Innovative Teacher
    Gary Pan (School of Accountancy)
    Tan Seow Hon (School of Law)

  • Most Promising Teacher
    Jimmy Lee (School of Accountancy)
    Christine Ho (School of Economics)

  • Outstanding Adjunct
    Low Lay Chin (School of Accountancy)
    Francesca Benvenuti (School of Social Sciences)
     

Poster

List of Nominees for 2013

  • Excellent Teacher
    Seshan Ramaswami (Lee Kong Chian School of Business)
    Wu Zhengping (Lee Kong Chian School of Business)
    Pearl Tan (School of Accountancy)
    Rosie Ching Ju Mae (School of Economics)
    Lee Yeow Leong (School of Information Systems)
    Gary Chan (School of Law)
    Bridget Welsh (School of Social Sciences)

  • Innovative Teacher
    Kapil R. Tuli (Lee Kong Chian School of Business)
    Gary Pan (School of Accountancy)
    Kam Tin Seong (School of Information Systems)
    Tan Seow Hon (School of Law)
    Ann Florini (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Jimmy Lee (School of Accountancy)
    Christine Ho (School of Economics)
    Archan Misra (School of Information Systems)
    Yip Man (School of Law)

  • Outstanding Adjunct
    Daisy Teh (Lee Kong Chian School of Business)
    Timothy K. Hsi (Lee Kong Chian School of Business)
    Low Lay Chin (School of Accountancy)
    Larry Haverkamp (School of Economics)
    Yeo Rong Wei, Justin (School of Law)
    Francesca Benvenuti (School of Social Sciences)
    Sylvia Sim Swee Choo (Centre for English Communication)

 

Photo Album

View the photo gallery for the awards celebration held on 20 September 2013.
 

List of Recipients for 2012

  • Excellent Teacher
    Tom Estad (Lee Kong Chian School of Business)
    Tracey Zhang (School of Accountancy)

  • Innovative Teacher
    Nicholas Harrigan (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Hoon Chang Yau (School of Social Sciences)

  • Outstanding Adjunct
    Chow Wai Fong (Lee Kong Chian School of Business)

 

List of Nominees for 2012

  • Excellent Teacher
    Gregor Halff (Lee Kong Chian School of Business)
    Tom Estad (Lee Kong Chian School of Business)
    Tracey Zhang (School of Accountancy)
    Davin Chor (School of Economics)
    Lee Wee Leong (School of Information Systems)
    Rathna N. Koman (School of Law)
    Evelyn Au (School of Social Sciences)

  • Innovative Teacher
    Adel Dimian (Lee Kong Chian School of Business)
    Lieven Demeester (Lee Kong Chian School of Business)
    Kwong Koon Shing (School of Economics)
    Benjamin Gan (School of Information Systems)
    Gary Chan (School of Law)
    Nicholas Harrigan (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Shyamala Deenathayalan  (Lee Kong Chian School of Business)
    Carla Lim Kim Yang (Lee Kong Chian School of Business)
    Chen Kun-chih (School of Accountancy)
    Ruanjai Suwantaradon (School of Economics)
    David Lo (School of Information Systems)
    Jack Lee (School of Law)
    Hoon Chang Yau (School of Social Sciences)

  • Outstanding Adjunct
    Chow Wai Fong (Lee Kong Chian School of Business)
    Larry Haverkamp (School of Economics)
    Tan Boon Heng (School of Law)
    Seo Ji Yun (School of Social Sciences)
    Lynn Chun Ink (Centre for English Communication)

 

View the photo gallery for the awards celebration held on 7 September 2012.

List of Recipients for 2011

 

  • Distinguished Teacher
    Venky Shankararaman (School of Information Systems)

  • Innovative Teacher
    Rosie Ching (School of Economics)
    Rathna Nathan (School of Law)

  • Most Promising Teacher
    Shubhankar Dam (School of Law)

  • Most Outstanding Adjunct
    Yoko Morikawa (School of Social Sciences)

 

List of Nominees for 2011

  • Distinguished Teacher
    Ang Ser Keng (Lee Kong Chian School of Business)
    Melvyn Teo Song Wee (Lee Kong Chian School of Business)
    Bernardine Low (School of Accountancy)
    Kwong Koon Shing (School of Economics)
    Venky Shankararaman (School of Information Systems)
    Yeo Tiong Min (School of Law)
    Bridget Welsh (School of Social Sciences)

  • Innovative Teacher
    Adel Dimian (Lee Kong Chian School of Business)
    Lieven Demeester (Lee Kong Chian School of Business)
    Rosie Ching (School of Economics)
    Lee Yeow Leong (School of Information Systems)
    Rathna Nathan (School of Law)

  • Most Promising Teacher
    Roger Loh (Lee Kong Chian School of Business)
    Jane Wang Jing (Lee Kong Chian School of Business)
    Seow Poh Sun (School of Accountancy)
    Do Quoc Anh (School of Economics)
    David Lo (School of Information Systems)
    Shubhankar Dam (School of Law)
    Evelyn Au (School of Social Sciences)

  • Outstanding Adjunct
    Chow Wai Fong (Lee Kong Chian School of Business)
    John Khong (Lee Kong Chian School of Business)
    Sum Yee Loong (School of Accountancy)
    Peter Foong (School of Economics)
    Naomi Herman (School of Law)
    Yoko Morikawa (School of Social Sciences)

 

View the photo gallery for the awards ceremony held on 26 August 2011.

List of Recipients for 2010

  • Distinguished Teacher
    Themin Suwardy (School of Accountancy)

  • Innovative Teacher 
    Lim Yun Fong (Lee Kong Chian School of Business)
    Michael Benoliel (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Promising Teacher
    Gregor Halff (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Outstanding Adjunct
    Jennifer Koh (School of Accountancy)
    Wu Zhuang-Hui (School of Law)
     

View the photo gallery for the awards ceremony held on 20 August 2010.

List of Nominees for 2010

  • Distinguished Teacher
    Benedict Koh (Lee Kong Chian School of Business)
    Mark Chong Yiew Kim (Lee Kong Chian School of Business)
    Thomas Menkhoff (Lee Kong Chian School of Business)
    Themin Suwardy (School of Accountancy)
    Massimiliano Landi (School of Economics)
    Lee Yeow Leong (School of Information Systems)
    Locknie Hsu (School of Law)
    John Donaldson (School of Social Sciences)

  • Innovative Teacher
    Lim Yun Fong (Lee Kong Chian School of Business)
    Michael Benoliel (Lee Kong Chian School of Business)
    Tom Estad (Lee Kong Chian of Business)
    Kwong Koon Shing (School of Economics)
    Nicholas Harrigan (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Gregor Halff (Lee Kong Chian School of Business)
    Kenneth Huang Guang-Lih (Lee Kong Chian School of Business)
    Pamela Lim (Lee Kong Chian School of Business)
    Goh Beng Wee (School of Accountancy)
    Davin Chor (School of Economics)
    Jiang Jing (School of Information Systems)
    Rathna Nathan (School of Law)
    Evelyn Au (School of Social Sciences)

  • Outstanding Adjunct
    Chow Wai Fong (Lee Kong Chian School of Business)
    Raymond Teo (Lee Kong Chian School of Business)
    Sebastian Tan (Lee Kong Chian School of Business)
    Jennifer Koh (School of Accountancy)
    Tracy Chung (School of Economics)
    Wu Zhuang-Hui (School of Law)
    Yoko Morikawa (School of Social Sciences)
     

List of Recipients for 2009

  • Distinguished Teacher
    Andrew Lee (School of Accountancy)

  • Innovative Teacher 
    Thomas Menkhoff (Lee Kong Chian School of Business)
    Jason Woodard (School of Information Systems)

  • Most Promising Teacher
    Adel Dimian (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Outstanding Adjunct
    Francesca Benvenuti (School of Social Sciences)
     

List of Nominees for 2009

  • Distinguished Teacher
    Mitchell Craig Warachka (Lee Kong Chian School of Business)
    Tan Hwee Hoon (Lee Kong Chian School of Business)
    Andrew Lee (School of Accountancy)
    Massimiliano Landi (School of Economics)
    John Donaldson (School of Social Sciences)

  • Innovative Teacher
    Lim Yun Fong (Lee Kong Chian of Business)
    Thomas Menkhoff (Lee Kong Chian of Business)
    Gary Pan (School of Accountancy)
    Augustine Tan (School of Economics)
    Jason Woodard (School of Information Systems)
    Margaret Chan (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Adel Dimian (Lee Kong Chian School of Business)
    Tan Chong Hui (Lee Kong Chian School of Business)
    Goh Beng Wee (School of Accountancy)
    Davin Chor (School of Economics)
    Kyriakos Mouratidis (School of Information Systems)
    Rathna Nathan (School of Law)

  • Outstanding Adjunct
    Sebastian Tan (Lee Kong Chian School of Business)
    Sum Yee Loong (School of Accountancy)
    Tracy Chung (School of Economics)
    Dawn Ng (School of Information Systems)
    Kow Keng Siong (School of Law)
    Francesca Benvenuti (School of Social Sciences)
     

List of Recipients for 2008

  • Distinguished Teacher
    Pearl Tan (School of Accountancy)

  • Most Promising Teacher
    Ang Ser-Keng (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Outstanding Adjunct
    Jorg Dietzel (Lee Kong Chian School of Business)

  • Special Award for Innovation
    Rosie Ching (School of Economics)
     

View the photo gallery for the award ceremony held on 22 August 2008.

List of Nominees for 2008

  • Distinguished Teacher
    Chua Choong Tze (Lee Kong Chian School of Business)
    Donald Ferrin (Lee Kong Chian School of Business)
    Pearl Tan (School of Accountancy)
    Winston Koh (School of Economics)
    Pearlie Koh (School of Law)

  • Most Promising Teacher
    Ang Ser-Keng (Lee Kong Chian School of Business)
    Katherine Yuen (School of Accountancy)
    Lee Wee Leong (School of Information Systems)
    John Donaldson (School of Social Sciences)

  • Most Outstanding Adjunct
    Jorg Dietzel (Lee Kong Chian School of Business)
    Sebastian Tan (Lee Kong Chian School of Business)

  • Special Award for Innovation 
    Caroline Yeoh (Lee Kong Chian School of Business)
    Thomas Menkhoff (Lee Kong Chian School of Business)
    Rosie Ching (School of Economics)
    Warren Chik (School of Law)

 

List of Recipients for 2007

  • Most Inspiring Teacher
    John Davis (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Promising Teacher
    Chiraphol New Chiyachantana (Lee Kong Chian School of Business)
    Michelle Cheong (School of Information Systems)

  • Most Outstanding Adjunct
    Teh Choon Hwee (School of Accountancy)
    Yoko Morikawa (School of Social Sciences)
     

View the photo gallery for the award ceremony held on 31 August 2007.

List of Nominees for 2007

  • Most Inspiring Teacher
    John Davis (Lee Kong Chian School of Business)
    Ong Siow Heng (Lee Kong Chian School of Business)
    Pearl Tan (School of Accountancy)
    Winston Koh (School of Economics)
    Michelle Cheong (School of Information Systems)
    Lee Pey Woan (School of Law)
    Kiveli Filmeridis (School of Social Sciences)

  • Most Innovative Teacher
    Ang Ser Keng (Lee Kong Chian School of Business)
    Donald Ferrin (Lee Kong Chian School of Business)
    Steve Orpurt (School of Accountancy)
    Leung Hing Man (School of Economics)
    Venky Shankararaman (School of Information Systems)
    Saw Cheng Lim (School of Law)
    John Donaldson (School of Social Sciences)

  • Most Promising Teacher
    Chen Yi (Lee Kong Chian School of Business)
    Chiraphol New Chiyachantana (Lee Kong Chian School of Business)
    Katherine Yuen (School of Accountancy)
    Nicolas Jacquet (School of Economics)
    Jason Woodard (School of Information Systems)
    Warren Chik (School of Law)
    Steven Ney (School of Social Sciences)

  • Most Outstanding Adjunct
    Jorg Dietzel (Lee Kong Chian School of Business)
    Patrick Loh (Lee Kong Chian School of Business)
    Teh Choon Hwee (School of Accountancy)
    Dawn Ng (School of Information Systems)
    Anne Netto (School of Law)
    Yoko Morikawa (School of Social Sciences)
     

List of Recipients

2006

  • Most Inspiring Teacher
    Tan Teck Meng (School of Accountancy)

  • Most Innovative Teacher
    Themin Suwardy (School of Accountancy)

  • Most Promising Teacher
    Mark Chong (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Outstanding Adjunct
    Sum Yee Loong (School of Accountancy)
     

 

2005

  • Most Inspiring Teacher
    Andrew Lee (School of Accountancy)*
    Dawn Dekle (School of Economics and Social Sciences)*

  • Most Innovative Teacher
    Loo Wee Ling (Lee Kong Chian School of Business)

  • Most Promising Teacher
    Chua Choong Tze (Lee Kong Chian School of Business)

     

    * Joint-recipients

 

 

Total votes: 95

Last updated on 09 Jul 2019 .